U Saboru se jučer raspravljalo o prijedlogu novog Zakona o mirovinskom osiguranju koji donosi niz važnih izmjena za umirovljenike. Novi zakon trebao bi stupiti na snagu 1. srpnja.
Kao ključna novost novog Zakona ističe se uvođenje godišnjeg dodatka na mirovinu, takozvane 13. mirovine. Predviđa se i nova, povoljnija formula usklađivanja mirovina - dva puta u godini, u omjeru 85 prema 15 u korist rasta plaća. Majkama se za svako dijete dodaje 12 mjeseci mirovinskog staža, umjesto dosadašnjih šest, redefinira se bonifikacija za kasnije umirovljenje, a ukida se penalizacija za prijevremeno umirovljenje nakon navršenih 70 godina života. Najniža mirovina povećat će se za oko 3 posto, invalidska za 10 posto, a umirovljenicima koji se zaposle nakon 65. godine omogućit će se rad u punom radnom vremenu uz isplatu 50 posto mirovine.
Koliko će predložene izmjene doista poboljšati položaj umirovljenika i je li sustav na duge staze održiv? O tome su u radijskoj emisiji "U mreži Prvog" govorili saborska zastupnica HDZ-a Majda Burić, saborski zastupnik SDP-a Boris Piližota, predsjednik Hrvatske stranke umirovljenika Veselko Gabričević i saborski zastupnik MOST-a Ivica Ledenko.
Burić: Mirovine su rasle više od 80 posto, rast će i dalje
Majda Burić istaknula je kako je riječ o nastavku mirovinske reforme koju ova vlada kontinuirano provodi već tri mandata.
-
Ja držim da je ovaj zakon, koji je jučer bio u prvom čitanju, garancija
daljnjeg rasta mirovina za sve umirovljenike u Republici Hrvatskoj.
Isto tako taj zakon postavlja jako dobre i čvrste temelje kako bi
prosječna mirovina do kraja ovog mandata bila 800 eura, kao što je i
obećano predizbornim programom HDZ-a, ali isto tako i programom Vlade
Republike Hrvatske, rekla je.
Dodala je kako su temeljem
provođenja prethodnih krugova mirovinske reforme od 2017. nadalje, sve
mirovine u Republici Hrvatskoj u prosjeku rasle za više od 80 posto, a
one najniže koje prima oko 300.000 ljudi za 96 posto.
- Nastavkom reforme, mirovine će i dalje rasti, dodatno će rasti za 3 posto, ali one će se redovno godišnje usklađivati kao i ostale, pa će taj rast biti još veći, rekla je Burić.
Piližota: Umjesto rasta, mirovine su danas još niže
Boris Piližota smatra kako je ovaj prijedlog zakrpa i kozmetički potez.
- Mi smo trenutno na 11 posto izdvajanja za mirovine u odnosu na BDP, dok je to u EU 13,5 posto. Četrdeset posto čak i ispod je nama udio prosječne mirovine u odnosu na prosječnu plaću, dok je u EU iznad 50 posto. Susjedna Slovenija ima prosječnu mirovinu 880 eura, u Hrvatskoj je ona 540 eura. Ako u to uključimo obiteljske mirovine, invalidske, mi dolazimo na nekih 507 eura, istaknuo je.
Piližota je prozvao
HDZ zbog, kako tvrdi, neispunjenih obećanja iz kampanje 2016. godine,
kada su obećali da će dizati mirovine da one iznose 60 posto prosječne
plaće.
- Prema statističkim podacima, ne našim nego službenim, od tada kada su to obećali, tada je prosječan postotak bio 42 posto, danas je 39 posto. Znači ne radi se samo o stagnaciji, nego o realnom padu vrijednosti mirovina, rekao je.
- Nije bitno koliko se posto povećala mirovina, nego što umirovljenik za svoju mirovinu u datom trenutku može kupiti. Mi samo u zadnjih nekoliko godina imamo porast prehrambenih namirnica od 35 posto, neke kao što su kruh i recimo krumpir su otišle preko 60 posto. Samo jasno treba pitati se da li su toliko mirovine rasle? Ovo što smo mi jučer raspravljali i zakon koji se treba donijeti, znači to je na neki način ogledalo našega društva. I tu ne bi trebalo biti u pitanju brojevi, nego u pitanju poštovanje prema onima koji su godinama nas hranili, odgajali, stvarali ovo društvo i da u konačnici mogu svoju starost živjeti dostojanstveno, naglasio je Piližota.